Най-важните промени на ДЗЕС в ремонтирания Стратегически план

След броени дни изпращаме една от най-трудните години за българските земеделци, не само заради цените на продукцията, инфлацията и метеорологичните условия, но и заради административния хаос с новите правила за подпомагане, неясното законодателство и трудно изпълнимите изисквания.

През лятото Парламентът задължи Министерство на земеделието и храните да актуализира и коригира Стратегическия план, в който са събрани всички условия на екологичните стандарти, директните плащания и интервенциите за подпомагане.

На последното заседание на Комисията по земеделие, екипът на Министерството заяви, че промененият Стратегически план ще бъде изпратен за одобрение в Брюксел до средата на месец декември, след което предстоят преговори, а окончателните одобрени промени вероятно ще са ясни около месец март 2024 г.

Ето и кои са най-важните промени в стандартите за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС), които МЗХ предвижда в изпратения за одобрение Стратегически план:

био препарати за растителна защита. Био торове. Микробиални торове

С промяната на ДЗЕС 4, минималната ширина на буферните ивици по протеженията на водни обекти се намалява от 5 на 3 метра. От Министерство на земеделието и храните очакват, че с това облекчение, повече стопани ще се възползват от Еко схемата за подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура.

био препарати за растителна защита. Био торове. Микробиални торове

ДЗЕС 5 е един от стандартите, който предизвика широка дискусия и недоволство от страна на стопаните, поради задължителното изискване за напречни обработки на наклонените парцели. Редица стопанства не разполагат с нужното оборудване, но с промяната на стандарта се добавят като допустими и вертикални обработки без обръщане на слоя, минимални, ивични или нулеви обработки на почвата, с мотив да се предотврати рискът от обръщане на техниката и инциденти.

био препарати за растителна защита. Био торове. Микробиални торове
био препарати за растителна защита. Био торове. Микробиални торове
био препарати за растителна защита. Био торове. Микробиални торове

Стандартът предизвика остри реакции и беше най-силно критикуваният от стопаните и браншовите организации. Дори администрацията се затрудни с прилагането му, като информацията за наклоните стана ясна след подаването на заявленията, а и до момента няма детайлна информация как ще се контролира спазването през зимния чувствителен период за парцели, които са с нов ползвател от октомври 2023.

С промените на стандарта, МЗХ все пак предвижда облекчение за стопаните като летният период се скъсява с един месец, зимният отпада изцяло, срокът за осигуряване на последваща растителна покривка се увеличава от 2 на 6 седмици, а видовете минимална почвена покривка са допълнени.

Изпращането на предложенията е първата стъпка от целия процес и продължаваме да следим преговорите, промените и дали Комисията ще приеме изцяло исканията на България.